Love królowe

Mieszko I

Mieszko I
Opracowała Daria Sławeta

Mieszko I

Mieszko I był pierwszym historycznym władcą Polski, urodzonym między 922 a 945 rokiem, wywodził się z dynastii Piastów. Według Galla Anonima Mieszko  do 7 roku życia, był niewidomy. Panujący doczekał się licznego potomstwa: Bolesława I Chrobrego, Świętosławy-Sygrydy, Mieszka Lamberta i Świętopełka. Mieszko uważany jest za twórcę polskiej państwowości. W okresie panowania toczył liczne walki o Pomorze Zachodnie, które ostatecznie zajął aż po rzekę Odrę.


Chrzest Polski w wyobrażeniu Jana Matejki

Podczas panowania Mieszka miało miejsce bardzo ważne dla Polski wydarzenie – w 966 roku, poprzez małżeństwo Mieszka z Dobrawą Przemyślidką, odbył się symboliczny chrzest Polski. Chrzest był przemyślaną decyzją polityczną, która miała zbliżyć dyplomatycznie Polskę i Czechy i ochronić kraj przed atakiem margrabiów niemieckich i przymusową chrystianizacją z ich strony. Władca włączył kraj w krąg kultury chrześcijańskiej, tym samym stając się parterem politycznym dla państw zachodnich i unikając przymusowej chrystianizacji ze strony niemieckiej. Co ciekaw, Mieszko przed chrztem miał aż 7 pogańskich żon. Wszystkie odprawił, gdy tylko nadszedł czas zaślubin z Dobrawą.


Zaślubiny Mieszka z Dąbrówką na obrazie Józefa Peszka

Chrystianizacja niosła za sobą wiele dalekosiężnych skutków, między innymi napływ kultury łacińskiej oraz stylów architektonicznych, a także zmiany polityczne i administracyjne dyktowane zwyczajami chrześcijańskimi. Mieszko oddał swój kraj pod opiekę papiestwa, o czym świadczy także dokument Dagome Iudex, którego znaczenie jest oceniane przez historyków bardzo wysoko ze względu na zapisy polskich nazw własnych, jak i konkretne informacje o zasięgach terytorialnych państwa. Według nich państwo Mieszka sięgało od Morza Bałtyckiego przez granicę z Prusami aż do Krakowa.


Źródła:
https://fajnepodroze.pl/mieszko-1-ciekawostki/
https://cyfrowe.mnw.art.pl/pl/katalog/509496
https://cyfrowe.mnw.art.pl/pl/katalog/508908
https://muzhp.pl/pl/c/2202/mieszko-i
https://archeologia.com.pl/tag/mieszko-1-chrzest-wiking-wladca/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszko_I 

Fundacja Burza Mózgów

ul. Felicjanek 10, 31-104 Kraków,
NIP 676 248 38 62,
KRS 0000539864

Dołącz do nas!

Pozostań z nami w kontakcie. Przeczytaj jak przetwarzamy i chronimy Twoje dane.