Love królowe

Biografia: Frida Kahlo / Freddie Mercury / Bowie / Wydawnictwo: Młody Book

Biografia: Frida Kahlo / Freddie Mercury / Bowie / Wydawnictwo: Młody Book
Recenzja: Anna Kaszuba-Dębska

Biografia: Frida Kahlo / Freddie Mercury / Bowie / Wydawnictwo: Młody Book

Co łączy te trzy postacie: Fridę Kahlo, Freddiego Mercury’ego, Davida Bowiego?

Pasja tworzenia? Oryginalna osobowość? Odwaga twórcza? Niebanalne, bezkompromisowe życie? Samotność? Cierpienie? Smutek? Ponadczasowa sława?
Wszyscy stali się bohaterami trzech interesujących, odważnych biografii, składających się na serię przeznaczonych dla młodzieży, wypuszczoną na rynek książki dzięki wydawnictwu Młody Book.

 

Książka pierwszaFrida Kahlo. Biografia
Autorka: Maria Hesse
Tłumaczenie z hiszpańskiego: Tomasz Pindel

To niezwykła opowieść o życiu powszechnie rozpoznawalnej, znanej, meksykańskiej artystki, opatrzona znakomitymi rysunkami, inspirowanymi jej twórczością malarską. Autorka biografii, również artystka, balansuje pomiędzy warstwą tekstową a ilustracjami, tworząc zwartą, dobrze przemyślaną całość, gdzie wszystkie elementy, te rzeczywiste i irracjonalne, wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Jak sama autorka pisze we wstępie:

To nie jest książka o jej prawdziwym życiu, ani też o życiu, które Frida sobie wymyśliła. To raczej połączenie obu, bo moim zdaniem, niekiedy rzeczywistość okazuje się ciekawsza niż fikcja; innym razem zaś wolę przyjąć prawdę Fridy, tę, którą ona chciała nam przekazać. Życie nie szczędziło jej trudnych chwil. Dorastała z jedną krótszą nogą, była ofiarą wypadku autobusowego, który zderzył się z pociągiem: Uderzenie wyrzuciło nas z autobusu, a stalowa poręcz przebiła mnie jak szpada byka. Po wypadku nastąpił długi, ciągnący się miesiącami, powrót do zdrowia, niekończące się leżenie w łóżku, towarzyszący ciału ból. Tym co pozwalało Fridzie przetrwać były farby i pędzle: Zaczęłam malować mimochodem. Malowanie tego, czego nie mogłam mieć, wydawało mi się zupełnie normalne

Kiedy wyzdrowiała nadszedł dla niej kolejny wielki czas – trudnej miłości. Był to długoletni związek z malarzem Diego Riverą, z którym stanowili śmieszną parę – on wielki i silny jak słoń, ona krucha i piękna jak gołębica. Nigdy nie spełniło się jej pragnienie wydania na świat i wychowywania własnego dziecka. Liczne rozstania i powroty do Diego’a sprawiły, że język malarstwa stał się dla niej ważną auto-wypowiedzią. Za pomocą sztuki oddawała to, za czym tęskniła i czego nie mogła mieć.

 

Książka druga - Bowie. Biografia
Autor: Fran Ruiz
Ilustracje: Maria Hesse
Tłumaczenie z hiszpańskiego: Tomasz Pindel

 

To kolejna kosmiczna biografia, tym razem muzyka i piosenkarza, gwiazdy pop-kultury Dawida Bowiego, w której znów nic nie jest do końca oczywiste i prawdziwe. Świat snów, imaginacji, dziwnych kosmicznych zdarzeń wkracza w tekst realnej biografii, co uzupełniają i podkreślają subtelne rysunki Marii Hesse. To: opowieść o człowieku, który miał spore opory, by mówić o sobie, a kiedy już to robił, często celowo zmyślał

Jak każda z trzech części tej serii biograficznej i ta książka rozpoczyna się krótkim, wprowadzającym w historię postaci i porządkującym opowieść kalendarium życia, zachęcającym młodego czytelnika do dalszej lektury. Absolutne początki (tytuł pierwszego rozdziału opowieści) to historia chłopca, który zjawia się na świecie pewnej nocy, kiedy jasna gwiazda spadła pod numer 40 na Stansfield Road w Londynie. To historia chłopca z niezwykłą wyobraźnią, któremu towarzyszył wyobrażony przyjaciel Z:

Czasami Z pukał do okna mojego pokoju. Kiedy podchodziłem, lewym serdecznym palcem rysował na szybie drzwi. Ja robiłem to samo po mojej stronie okna, a następnie każdy z nas otwierał swoje drzwi i wychodziliśmy razem na ulicę. Szliśmy, patrząc sobie w oczy, aż stawaliśmy przed sobą twarzą w twarz. Trwaliśmy tak kilka minut: patrzyliśmy na siebie bez słowa. Potem on kreślił mi na czole kółko, a ja kreśliłem takie samo kółko jemu. Od jego dotyku czułem elektryczne łaskotanie, jednocześnie iskrzyło i było ciepłe. Kiedy kółko zaczynało świecić, odwracaliśmy się i z zamkniętymi oczami wracaliśmy do naszych domów.

Potem przyszedł czas dorastania, wydania pierwszego albumu i przedstawiania się światu jako kosmita Ziggi Stardusta. Wielka kariera i sława.


Książka trzecia – Freddie Mercury. Biografia
Autor: Alfonso Casas
Tłumaczenie z hiszpańskiego: Tomasz Pindel

I w tym przypadku mamy do czynienia z dobrze skonstruowaną i przemyślaną, zaprojektowaną według sprawdzonego już w dwóch poprzednich pozycjach o Friedzie i Bowie’m klucza, biografią wielkiego artysty, Freddiego Mercury’ego. Napisana przez jego fana i artystę, na co dzień ilustratora, Alfonso Casasa. Jak powiedział w 2011 roku Brian May, gitarzysta zespołu Queen: Freddie Marcury (…) żył pełnią życia. Pochłaniał życie. Celebrował każdą minutę. I jak wielka kometa zostawił za sobą świetlisty ślad, który będzie przyświecał wielu przyszłym pokoleniom.

I oto pokolenie współczesnych nastolatków ma dzięki tej książce szansę w ciekawy sposób poznać życie i twórczość Freddie’ego. Autor buduje dramaturgię na bazie jednej z jego najsłynniejszych piosenek: Bohemian Rhapsody, która złamała wszelkie dotychczasowe schematy muzyki rockowej.

Fundacja Burza Mózgów

ul. Felicjanek 10, 31-104 Kraków,
NIP 676 248 38 62,
KRS 0000539864

Dołącz do nas!

Pozostań z nami w kontakcie. Przeczytaj jak przetwarzamy i chronimy Twoje dane.