Love królowe

Poczet królowych polskich

Poczet królowych polskich
RECENZJA: AGNIESZKA GARDUŁA

Poczet królowych polskich

Poczet krolowych polskich autorstwa Anny Kaszuby-Dębskiej jest publikacją, która ukazała się w wydawnictwie Znak. Publikacja przybiża czytelnikowi wizerunki dwudziestu pięciu kobiet, władczyn polskich na przestrzeni wieków, od legendarnej postaci Rzepichy, aż do ostatniej królowej Marii Józefy. Książka została skonstuowana tak, że każda z postaci opisuje własne losy. Narracja pierwszoosobowa pozwala młodemu czytelnikowi na zdudowanie silniejszej relacji z każdą z władczyń, ponieważ one osobiście przybliższają swoje historie. 


Wizerunek Aldony Anny Giedyminówny namalowany przez Annę Kaszubę-Dębską

Biografiom kobiet towarzyszą ich wielobarne portrety, które pozwalają młodemu czytelnikowi na wyobrażenie sobie prawdziwego wizerunku królowych. Ilustracje w książce powstały w oparciu o zachowane do naszych czasow portrety, ryciny, a także opisy kronikarzy. Twarze, stroje, a także herby rodów królowych to detale pozwalające na zdobycie dodatkowych informacji o władczyniach.
Książka stara się uwrażliwiać czytelnika na postaci, które w rzeczywistości były nie tylko majestatycznymi postaciami z obrazów, ale przede wszystkim kobietami żyjącymi w czasach, gdy ich przyszłe losy były planowane o kilka lat wcześniej. Nierzadko, już jako dziewczynki, zobligowane były do zawarcia związków małżeńskich, czasem z chłopcami w swoim wieku, czasem z mężczyznami starszymi od siebie o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Politycy i dyplomaci tamtych czasów, myśląc o przyszłości swych krajów, owocnych związkach gospodarczych z sąsiadami oraz międzynarodowych sojuszach, bardzo rzadko kierowali się osobistym dobrem królewskich potomków. 
Poczet królowych polskich zwraca uwagę czytelników na fakt, że związki rodzinne tych kobiet, w zależności od współczesnej im sytuacji geopolitycznej, wzmacniały lub osłabiały sytuację kraju na arenie międzynarodowej. Celem autorki było przybliżenie czytelnikom rodzinnych więzów każdej z władczyń, ponieważ przyswajanie wiedzy historycznej jest łatwiejsze, gdy można śledzić historię w sposób ciągły. Dostrzeżenie związków przyczynowo-skutkowych nie tylko upraszcza naukę, ale także pozbawia władczynie wizerunku kobiet pozbawionych uczuć czy osobistych pragnień. 



Portret Emnildy Słowianskiej 

Fundacja Burza Mózgów prowadzi systematyczne działania przypominającym młodszym i starszym czytlenikom o losach tych niezwykłych władczyń. Więcej informacji o przedsięwzięciach związanych z królowymi przedstawiamy pod linkiem: https://lovekrolowe.pl/wpis/18

Fundacja Burza Mózgów

ul. Felicjanek 10, 31-104 Kraków,
NIP 676 248 38 62,
KRS 0000539864

Dołącz do nas!

Pozostań z nami w kontakcie. Przeczytaj jak przetwarzamy i chronimy Twoje dane.