Love królowe

WYSTAWA NA ZAMKU KRÓLEWSKIM W NIEPOŁOMICACH

WYSTAWA NA ZAMKU KRÓLEWSKIM W NIEPOŁOMICACH

WYSTAWA NA ZAMKU KRÓLEWSKIM W NIEPOŁOMICACH

Wiosną 2022 roku na Zamku Królewskim w Niepołomicach zainicjowana została wystawa przedstawiająca serię dwudziestu pięciu portretów władczyń polskich. Zostały one namalowane przez Annę Kaszubę-Debską między innymi po to, by zwrócić uwagę odbiorców na znaczące role, jakie przez wieki pełniły kobiety w polskiej historii. Podobizny mają także walory edukacyjne oraz charakteryzują się pewną symboliką, której dopatrzy się wprawne oko obserwatora.
Anna Kaszuba-Dębska wygłosiła inspirującą Mowę Mocy, przekazując uczestnikom najważniejsze fakty z życia namalowanych kobiet. Pisarka i ilustratorka opisywała nie tylko przez pryzmat ich jako władczyń, ale także osób, które jako dziewczynki na zawsze opuszczały swoje rodzinne strony i zamieszkiwały w kraju swego męża. Tam, nie znając języka, obyczajów, czesto zmieniając wiarę i własne przyczajenia, zmuszone były do przyjęcia wielu nowości bez kompromisów. Od ich osobistych poświęceń nierzadko zależał los krajów oraz codzienne życie jego mieszkanców, ponieważ sojusze między państwami zawierane były dzięki planowanym przez polityków i dyplomatów małżeństwom. 

Fundacja Burza Mózgów dziękuje Miastu i Gminie Niepołomice za wspólną organizację przedsięwzięcia!

Zapraszamy do kontaktu z Fundacją Burza Mózgów! Bardzo chętnie zorganizujemy wystawę wspólnie z przedstawicielami bibliotek, domów kultury lub placówek edukacyjnych.
Więcej zdjęć z wydarzenia znajduje się na stronie:
https://www.niepolomice.eu/miniatura/poczet-krolowych-na-zamku/# 

Fundacja Burza Mózgów

ul. Felicjanek 10, 31-104 Kraków,
NIP 676 248 38 62,
KRS 0000539864

Dołącz do nas!

Pozostań z nami w kontakcie. Przeczytaj jak przetwarzamy i chronimy Twoje dane.