Love królowe

Opowieści o miastach i miasteczkach / Autorka: Štěpánka Sekaninová / Ilustracje: Jakub Cenkl / Wydawnictwo: Adamada

Opowieści o miastach i miasteczkach / Autorka: Štěpánka Sekaninová / Ilustracje: Jakub Cenkl / Wydawnictwo: Adamada
Recenzja: Barbara Pietraszewska

Opowieści o miastach i miasteczkach / Autorka: Štěpánka Sekaninová / Ilustracje: Jakub Cenkl / Wydawnictwo: Adamada

Kozioł Piotr i kurka Klara wybrali się w podróż po świecie, aby zobaczyć i zwiedzić najsłynniejsze miasta. W każdym mieście zatrzymali się na chwilę, aby móc odwiedzić ciekawe miejsca i zabytki. 
Pierwszym miastem, które wspólnie odwiedzają jest Mediolan – miasto mody. Przyjaciele zobaczyli w nim Katedrę Narodzin Marii, Galerię Wiktora Emanuela II, operę La Scala oraz pomnik Leonardo da Vinci. Drugim miastem, do którego dotarły zwierzaki był Hamburg – Brama Świata. Piotr i Klara mogli się w nim poczuć jak w domu, ponieważ otaczały ich duże zielone obszary, których w Hamburgu jest bardzo dużo. Przyjaciele mieli okazję zobaczyć też port, wiele mostów, targ rybny i barokowy kościół św. Michała. 
Kozioł i kurka udali się do Liverpoolu, ponieważ Piotr bardzo chciał zrobić sobie zdjęcie z rzeźbami członków zespołu The Beatles. Zwierzęta chcąc uciec przed nieustającym deszczem, udały się do Valletty – najbardziej słonecznego miasta Europy, gdzie zobaczyli barokowe budowle oraz dowiedzieli się troszkę o historii tego miasta. 

Po ciepłym miejscu, przyszła kolej na jedno z najzimniejszych miast na świecie, na Jakuck w Rosji. Mimo czterdziestu stopni na minusie, Klara i Piotr zwiedzili miasto, poznali wiele ciekawostek z nim związanych i ruszyli dalej, do najstarszego miasta Węgier, do Szombathely. Przyjaciele mieli okazję przespacerować się po niezwykłym ogrodzie botanicznym, odwiedzić targ i zapoznać się z historią miasta. 
W Norwegii kozioł i kurka dotarli aż do Tromsø, czyli miasta, które jest nazywane Wrotami do Arktyki, gdzie mogli podziwiać zorzę polarną, dowiedzieć się czym jest dzień polarny oraz zobaczyć drewniane domy i Katedrę Arktyczną. Kolejnym przystankiem podczas podróży przyjaciół był Jazd w Iranie. W mieście wież, zwierzęta poczuły się jak w bajce, poznali tradycje tego miejsca oraz wiele ciekawostek. Następnie, pociągiem udali się do miasta, gdzie znajduje się najpiękniejszy dworzec na świecie, czyli do Antwerpii w Belgii. Klara i Piotr poznali tam legendę o olbrzymie, zobaczyli wiele diamentów i zapoznali się z sylwetką Petera Paula Rubensa. 
Podróżując dalej, zwierzęta miały okazję dołączyć do bitwy na pomarańcze, która toczyła się w mieście Ivrea we Włoszech. Kozioł i kurka poznali w tym mieście postać Camillo Olivettiego i Adriana Olivettiego, przemysłowców którzy otworzyli fabryki, założyli domy dla pracowników i rozwinęli swoje rodzinne miasto. Następnie, za zapachem lawendy, rozmarynu, jaśminu, róż i mirtu podróżnicy udali się do Grasse, czyli stolicy perfum. W tym mieście Klara i Piotr dowiedzieli się jak powstały perfumy oraz mogli kupić prezenty dla znajomych. 
Kolejnym przystankiem w podróży kurki i kozioła był Amsterdam, gdzie z każdej strony było słychać dzwonienie dzwonków rowerowych, ponieważ znaczna część mieszkańców tego miasta porusza się właśnie takim środkiem transportu. Bohaterowie w tym miejscu przyjrzeli się jak wygląda architektura Amsterdamu, odwiedzili kwitnący targ na wodzie i poznali historię Anne Frank i jej rodziny. Następne miejsce, do którego udali się podróżnicy, znajdowało się na innym kontynencie, więc po przebyciu długiej drogi, Klara i Piotr znaleźli się w Montrealu w Kanadzie. Klara była w siódmym niebie, ponieważ mogła odwiedzić wielką, podziemną galerię handlową, natomiast Piotr na powierzchni miasta mógł podziwiać wspaniała sztukę, której jest fanem. 

Będąc już na kontynencie Ameryki Północnej, przyjaciele nie mogli odpuścić sobie tak sławnego miasta jak Hollywood. Wypożyczyli limuzynę niczym z filmu i wyruszyli, aby podziwiać to miejsce. Zobaczyli Aleję Gwiazd, studio filmowe Universal, a także spotkali kilku sławnych aktorów. Nie opuszczając zachodniej części kuli ziemskiej, Klara i Piotr wdrapali się do miasta położonego na wysokości około 4100 m n.p.m., czyli do Potosí w Boliwii. Podróżnicy dowiedzieli się czym była konkwista i kim był konkwistador, odwiedzili kopalnię cynku (a dawniej srebra), zobaczyli zarówno bogatą, jak i biedniejszą część miasta, a także udało im się spotkać białego tygrysa, który pomógł im przejść przez ulicę. 

Zmieniając kontynent, kurka i koziołek wybrali podróż statkiem, którym dopłynęli do Auckland w Nowej Zelandii. Bohaterowie weszli na Sky Tower i mogli podziwiać panoramę miasta z góry. Następnie udali się do Akwarium Kelly’ego Tarltona, w którym chodząc prawie po dnie morza, zobaczyli wiele morskich stworzeń. Na koniec poszli do parku, aby móc zobaczyć tradycyjny taniec Maorysów. Dalsza podróż odbywała się przez Afrykę, gdzie udało się im również zobaczyć i dowiedzieć się więcej o najmłodszym mieście na świecie, które dopiero powstaje, a chodzi o miasto Konza w Kenii. 

Klara i Piotr wędrując przez Azję, natknęli się na miasteczko Pingyao w prowincji Shanxi w Chinach. Miasteczko to, od XIX wieku nie zmieniło swojego wyglądu, dlatego aż do tej pory można podziwiać malownicze uliczki i bramę miejską. Zwierzęta były zachwycone harmonią tego miejsca, które jest wyczuwalne na każdym kroku, ponieważ miasto zostało zbudowane według zasad feng shui. Przyjaciele chcąc zobaczyć kolejne miejsce z tradycyjną zabudową, udali się do Grecji, na wyspę Santoryn, do miasteczka Fira. wędrownicy zobaczyli na własne piękne, biało-niebieskie budowle, które dodają uroku miastu. Na pożegnanie, Klara i Piotr zjedli tradycyjne souvlaki. 

Zostając w Europie, koziołek i kurka zawędrowali do Porto w Portugalii. W mieście tym, podziwiali ręcznie malowane kafelki na domach, zobaczyli żelazny most Gustawa Eiffela, odwiedzili jedno z najpiękniejszych sklepów z książkami na świecie - księgarnię Lello, a także spróbowali tradycyjnego wina porto. Odjeżdżając pociągiem z dworca w Porto udali się do Szwecji, do Sztokholmu, miasta położonego na czternastu wyspach. Klara i Piotr podziwiali miasto z dachów domów, w historycznej części miasta oglądali kolorowe budynki, a wchodząc do stacji metra mogli również kontemplować nad sztuką. Zwierzęta były zachwycone świeżym powietrzem, a na koniec wizyty w mieście udali się na fikę. 

Chcąc odpocząć chwilę w podróży, przyjaciele udali się do Parnawy w Estonii. Piotr mógł nabrać sił w uzdrowiskowych łaźniach, a Klara wybrała odpoczynek na plaży. Po zregenerowaniu się, wędrowcy znaleźli chwilę na odwiedzenie ważnych zabytków tego miasta, a później ruszyli dalej. Następnym przystankiem było miasto Nara w Japonii. Zwierzęta miały okazję na chwilę wyciszenia i medytacji wśród natury w ogrodzie Isuien, gdzie również spróbowali tradycyjnej herbaty. Podróżnicy zobaczyli również najwyższy w Japonii posąg Buddy oraz mogli spędzić czas z oswojonymi jeleniami. 

W Azji Klara i Piotr dotarli również do Mjanmy, do miasta Naypyidaw, w którym Piotr chciał na chwilkę odpocząć od zabytków i historycznych informacji. Kolejnym celem ich wyprawy było Darwin w Australii, gdzie podróżnicy spotkali prawdziwego krokodyla i poszli na targ o zachodzie słońca. Następnie, przyszedł czas na najmniejsze miasto na świecie – Hum w Chorwacji, po którym przyjaciele zawędrowali do Hoi An w Wietnamie. W którym mogli wypowiedzieć swoje życzenia podczas puszczania kolorowych lampionów. 
Koziołek i Kurka dotarli do Włoch, do Matery – miasta wykutego w skałach. Dowiedzieli się w nim co to jest sassi oraz jak powstało to fascynujące miasto. Kolejnym celem ich podróży była Rauma w Finlandii. Piotr mógł podziwiać dawną, tradycyjną zabudowę miasta, a Klara miała okazję zobaczyć piękne koronki wytwarzane w tym mieście. Wędrując dalej, zwierzęta dotarły do Pampeluny w Hiszpanii, gdzie akurat trafili na święto – dzień św. Firmina, podczas którego odbywa się bycza gonitwa. Przedostatnim miastem, do którego wybrali się Piotr z Klarą było Slab City w USA, w którym przyjaciele przekonali się jak wygląda miasto zbudowane na środku pustyni, w którym mieszkają niezależni ludzie, dla których ważna jest wolność. Kończąc swoją podróż, zwierzęta udały się do Ushuaia w Argentynie. Miejsce to jest uważane za koniec świata, dlatego było to idealne miasto na zakończenie tej długiej i inspirującej przygody. 
Przyjaciele po powrocie do domu byli szczęśliwi, że mogą się znów spotkać z rodziną i przyjaciółmi. Opowiadali o swojej podróży, obdarowali bliskich prezentami i mówili, że wszędzie dobrze, ale jednak w domu najlepiej. 
Opowieści o miastach i miasteczkach to książka, która zachęca do odkrywania świata, do poznawania nowych miejsc, miast, ludzi, zwyczajów i tradycji. 

Fundacja Burza Mózgów

ul. Felicjanek 10, 31-104 Kraków,
NIP 676 248 38 62,
KRS 0000539864

Dołącz do nas!

Pozostań z nami w kontakcie. Przeczytaj jak przetwarzamy i chronimy Twoje dane.