Love królowe

Oda Miśnieńska

Oda Miśnieńska
Okres panowania: 1018-1025

Oda Miśnieńska

Przyszła na świat w okresie pomiędzy 996 a 1002, zmarła po 1018 roku. Była najmłodszą córką margrabiego miśnieńskiego Ekkeharda i Swanhildy z rodu Billungów, a także ostatnią żoną Bolesława Chrobrego.


Portret Ody Miśnieńskiej autorstwa Anny Kaszuby-Dębskiej


Oda została czwartą żoną polskiego króla Bolesława Chrobrego, którego poślubiła w okresie Wielkiego Postu w lutym 1018 r. Miała wtedy pomiędzy 16 a 20 lat. Małżeństwo miało motywy czysto polityczne. Kilka dni wcześniej zawarto pokój w Budziszynie pomiędzy stroną niemiecką i polską. Traktat podpisał Bolesław Chrobry oraz cesarz Henryk II. Pakt doprowadził do zakończenia wojny pomiędzy cesarstwem a państwem słowian.


Podobizna Ody stworzona przez Jana Matejkę

Oda zajęła miejsce u boku Chrobrego po zmarłej Emnildzie Słowiańskiej. Z ich małżeństwa przyszła na świat córka Matylda Bolesławówna. Dziewczynka odziedziczyła swoje imię po siostrze matki. Była narzeczoną księcia Szwabii Ottona ze Schweinfurtu. Jednak ich zaręczyny zostały zerwane w związku z narastającym kryzysem politycznym. Istnieje jednak niepotwierdzona teza, że Matylda poślubiła Ottona. 


Podobizna Bolesława stworzona przez Jana Matejkę

Małżeństwo Ody i Bolesława nie było udane. Istniała pomiędzy nimi duża różnica wieku - około 30 lat. Bolesław nie ukrywał, że spotykał się z innymi kobietami, między innymi z ruską księżniczką Przedsławą, która została przez niego porwana i uwięziona. Chrobry bezskutecznie ubiegał się o jej rękę (około 1017 r.). Uprowadził ją po zdobyciu Rusi Kijowskiej i zajęciu Kijowa przez polskie wojska. Oblężenie Kijowa miało miejsce latem 1018 roku.


Zaprowadzenie chrześcijaństwa Jana Matejki

O Odzie zachowało się niewiele informacji. Miejsce i data jej śmierci nie są znane. Nie wiadomo też, czy brała udział w koronacji Bolesława na króla Polski. Możliwe, że wtedy już nie żyła lub została odprawiona. Jan Długosz pisał o niej jako o pierwszej koronowanej królowej, jednak brak jest innych potwierdzających tą informację danych.


Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Polski_(do_1138)#/media/Plik:Matejko_Christianization_of_Poland.jpg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Oda_Mi%C5%9Bnie%C5%84ska#/media/Plik:Jan_Matejko_-_Oda_Mi%C5%9Bnie%C5%84ska.jpg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Boles%C5%82aw_I_Chrobry#/media/Plik:Boleslaus_I.jpg

Okres panowania: 1018-1025

Galeria zdjęć - Oda Miśnieńska

Fundacja Burza Mózgów

ul. Felicjanek 10, 31-104 Kraków,
NIP 676 248 38 62,
KRS 0000539864

Dołącz do nas!

Pozostań z nami w kontakcie. Przeczytaj jak przetwarzamy i chronimy Twoje dane.