Love królowe

Maria Józefa

Maria Józefa
Okres panowania: 1734-1757

Maria Józefa

Przyszła na świat 8 grudnia 1699 r. w Wiedniu, zmarła 17 listopada 1757 roku w Dreźnie. Była ona ostatnią królową Polski oraz żoną Augusta III Sasa. Pochodziła z rodu Habsburgów. Jej siostra Maria Amalia Habsburg była cesarzową.


Podobizna Marii Józefy autorstwa Anny Kaszuby-Dęskiej

O jej rękę dla jednego ze swoich synów (Fryderyka Augusta) starał się król Polski August II Mocny. Maria była katoliczką, dlatego jej przyszły mąż musiał zmienić wyznanie (był luteraninem). Zaręczyny pary odbył się 3 marca 1719 r. w Wiedniu. Z kolei ślub miał miejsce 20 sierpnia tego samego roku. Po ślubie wyjechali do Saksonii. Tam zorganizowano huczne wesele, które trwało ponad miesiąc. Zostało ono uznane za jedno z największych wydarzeń epoki baroku. Wydano na nie około 4 mln talarów.


Maria około 1747
 

Niedługo później w 1733 roku Fryderyk August został kolejnym elekcyjnym królem Polski. Parę koronowano 17 stycznia 1734 roku w Krakowie. Maria rzadko bywała w Polsce. 


Portret Marii Józefy z gwiazdą Orderu Świętej Katarzyny Męczennicy

Maria Józefa została zapamiętana jako ambitna, obowiązkowa i inteligentna osoba, która potrafiła podejmować trudne politycznie decyzje. Była kobietą o głębokiej wierze. Dlatego też hojnie wspierała liczne kościoły. Szczególną sympatią darzyła zakony jezuitów i paulinów. W podziękowaniu za ustawiczne wzmacnianie pozycji katolicyzmu otrzymała od papieża Złotą Różę. Para była udanym małżeństwem, żyli w wierności. Maria urodziła czternaścioro dzieci, co tylko umocniło jej pozycję na dworze. Dwaj pierworodni synowie zmarli bardzo młodo. Maria Józefa osobiście doglądała swoje potomstwo, wbrew panującej modzie, by maleństwa przekazywać mamkom i widywać swoje dzieci tylko raz dziennie.


Maria Józefa Habsburg w starszym wieku

Była najstarszą przedstawicielką Habsburgów, dlatego po śmierci Karola VI rozpoczęła starania o cesarską koronę i Czechy. Nie przyniosły one jednak oczekiwanych rezultatów - 19 lipca 1742 r. zrzekła się wraz z Augustem III praw do niej. W czasie wojny siedmioletniej królowa pozostawała w Dreźnie, który okupowany był przez Prusy. Jej małżonek wyjechał w tym czasie do Warszawy. Maria Józefa zmarła w tym mieście 17 listopada 1757 roku.


Źródła:
https://polona.pl/item/maria-jospha-prin-reg-pol-et-saxon,ODA3NTAzMjA/0/#info:metadata
https://cyfrowe.mnw.art.pl/pl/katalog/522845
https://pl.wikipedia.org/wiki/Insygnia_Augusta_III_i_Marii_J%C3%B3zefy#/media/Plik:K%C3%B6ler_Regalia_of_Augustus_III_and_Maria_Josepha.jpg
https://cyfrowe.mnw.art.pl/pl/katalog/500791
https://www.wilanow-palac.pl/maria_jozefa_ostatnia_koronowana_krolowa_polski.html
https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1553451,Maria-Jozefa-ostatnia-krolowa-Polski

Okres panowania: 1734-1757

Galeria zdjęć - Maria Józefa

Fundacja Burza Mózgów

ul. Felicjanek 10, 31-104 Kraków,
NIP 676 248 38 62,
KRS 0000539864

Dołącz do nas!

Pozostań z nami w kontakcie. Przeczytaj jak przetwarzamy i chronimy Twoje dane.