Love królowe

Bona Sforza w Niepołomicach

Pobierz projekt

Bona Sforza w Niepołomicach

W tym roku kolejny budynek Niepołomic został wzbogacony o królewski mural. Na ścianie w centrum miasta namalowaliśmy postać królowej Bony Sforzy. Autorką projektu muralu jest Anna Kaszuba-Dębska. Na ścianę przeniósł go Olaf Cirut.Dziękujemy Marcie Makowskiej za nieocenioną pomoc, Bogdanowi Śmigielskiemu za nieodpłatne oddanie ściany, Państwu Halinie i Włodzimierzowi Cieślom za użyczenie ogrodu oraz firmie MARSEN za wypożyczenie rusztowania.


Królowa Bona Sforza 

Bona Sforza d’Aragona przyszła na świat 2 lutego 1494 r. w Vigevano, zmarła 19 listopada 1557 r. w Bari. Królowa Polski i wielka księżna litewska. Druga żona Zygmunta Starego. Matka Zygmunta Augusta i Anny Jagiellonki.
Jej pełny tytuł brzmiał: Bona, z Bożej łaski królowa Polski, wielka księżna Litwy, księżna Bari i Rossano, pani Rusi, Prus, Mazowsza.

Bona odebrała bardzo dobre wykształcenie. Znała się na literaturze, geografii, historii, prawie i administracji. Nauczono ją  gospodarności, jazdy konnej oraz polowania.
Była biegła w sztuce wypowiedzi, swoimi argumentami i bystrymi uwagami potrafiła przekonać innych do swojej racji. 

W związku ze słabnącymi wpływami politycznymi rodziny, Izabela Aragońska rozpoczęła starania o jak najkorzystniejsze wydanie córki za mąż. Ostatecznie Bonę zaręczono z królem Polski Zygmuntem Starym. Ślub pary odbył się 18 kwietnia 1518 r. w Krakowie. Bona otrzymała też wtedy polską koronę.
Małżeństwo doczekało się licznego potomstwa: syna Zygmunta Augusta oraz cztery córki Izabelę, Zofię, Annę, Katarzynę.

Jako że młoda Włoszka należała do kobiet ambitnych, szybko rozpoczęła budowanie własnego stronnictwa politycznego. Umiejętnie wpływała na męża i obsadzała urzędy swoimi poplecznikami. Z czasem papież Leon X powierzył je pieczę nad częścią stanowisk kościelnych. Zarzucano jej przekupstwa, sprzedaż stanowisk, intrygi, a nawet trucicielstwo.
Więcej o Bonie przeczytacie TUTAJ.

Zeskanujcie kod QR i posłuchajcie historii życia Bony Sforzy. 

 


 

MURAL_Bona Sforza.pdf

Fundacja Burza Mózgów

ul. Felicjanek 10, 31-104 Kraków,
NIP 676 248 38 62,
KRS 0000539864

Dołącz do nas!

Pozostań z nami w kontakcie. Przeczytaj jak przetwarzamy i chronimy Twoje dane.